S manželem nejsme moc fanoušci takových těch typických restaurací pro turisty. Jsme taky možná trochu „skrblíci“, protože vyhledáváme více podniky, kde jedí spíše místní, a i za ceny pro místní. Určitě v těchto tipech na nejlepší kavárny a restaurace v Granadě tedy nečekejte přehled těch nejluxusnějších kaváren a restaurací, ale spíše nejlepší výběr z pohledu cena vs. výkon.
Tipy na kavárny a restaurace v Granadě, aneb kde se dobře najíst a napít
The Garden cafe
Tato kavárna patří rozhodně spíš k těm fancy kavárnám „pro turisty“, ale nás nalákala její božská zahrada, ve které se můžete posadit, relaxovat a vychutnat si objednané dobroty. Vyzkoušeli jsme frappé a domácí hummus s pita chlebem a moc jsme si pochutnali.
Nabízejí jak slané pokrmy, tak sladké dezerty a kvalitní kávu. Ceny jsou spíše vyšší, ale kvalita za to opravdu stojí.
Eddys’s Coffee Shop
Naší TOP 1 kavárnou v Granadě je Eddy’S coffee shop, který byl hned naproti našemu hostelu Hostal Mochilas, kde jsme byli ubytovaní. Můžete sem zajít na kávu, smoothiečka, ovocné koktejly s mlékem, frappé ale i na snídani nebo svačinku. My ji navštívili hned několikrát.
Ceny jsou tu víc než přívětivé vzhledem k některým jiným místům v Granadě. Smoothie si dáte za 90 cordób, kávu už za 60 cordób a snídani v rozpětí 100 – 140 cordób. Doporučujeme jak smoothiečka, kávu, ale i palačinky nebo typickou nikaragujskou snídani.
La Sultana y el Café
Sem jsme zašli hlavně na kávu a smoothie. Ano, zase smoothie – až do Nikaragui dorazíte, určitě pochopíte. Mají je tu na každém rohu, ovoce je úžasně sladké a šťavnaté a byl by hřích si toho tady neužívat. 😊
Dala jsem si velké cappuccino a když mi ho přinesli, Luky vznesl dotaz, jestli jsem si dala kafe nebo polévku. Pozor, jejich velká káva je opravdu hodně velká káva. 😀 Nicméně káva i smoothie nám opět moc chutnali. I v této kavárničce podávají sladké a slané snídaně, sendviče a dezerty. Co jsme tak viděli, určitě stojí za ochutnání. My jsme tu jíst bohužel nestihli.
Beer House Sport-Bar
Na toto skryté místo ve městě jsme narazili úplnou náhodou, když jsem už šilhala hlady a nevěděli jsme, kde se najíst. Jedná se o malé „náměstíčko“ mezi budovami s více podniky. Nejspíš tu uvidíte víc lidí popíjet velmi dobře vychlazené pivo, než konzumovat jídlo, ale nás v meníčku zlákalo jejich burrito.
Sice jsme si na něj chvíli počkali, ale chuťově bylo velmi vydařené a cena také byla velmi slušná v porovnání s jinými místními podniky. Není to místo na romantickou večeři, ale hlad tu kvalitně zaženete.
Tostometro
Když jsme si šli projít místní tržnici, nečekali jsme, že tu budeme i večeřet. Já už ale měla zase hlad a Luky ze zkušeností ví, že je lepší hned zasáhnout a nakrmit mě co nejdříve. Zaujal nás tam tento podnik – Tostometro. Původně jsem myslela, že je to nějaká místní jídelna, ale po vstupu dovnitř nám hned došlo, že je to další podnik pro *gringos, kde dělají burgery. Normálně bychom se nejspíš hned otočili na podpatku a odešli, ale pan číšník byl velmi milý a líbilo se nám, že jsme viděli, jak pokrmy připravují z čerstvých surovin přímo před námi.
Bylo nám vysvětleno, že zde dělají speciální hamburgery, kde místo běžné housky používají placku ze zelených banánů. Na výběr bylo několik masových variant a jedna vege. Ochutnali jsme bezmasou i masovou verzi a obě byly moc dobré.
Já osobně nejsem moc hamburgerový tip. Objednám si ho, když už není nic jiného na výběr. Toto ale vlastně nechutnalo ani jako klasickej hambáč a bylo to čerstvé a chutné. K pití jsme si dali jejich ibiškovou limonádu/ ledový čaj.
*Gringo = cizinec bílé pleti, nejčastěji Američan
Co ještě ochutnat v Grandě?
Smoothies
Jak už jsem zmiňovala výše, rozhodně si tady užívejte místní smoothies = ovocné koktejly. Dělají je s mlékem nebo s vodou, záleží pouze na vaší preferenci.
Vigorón
Na ulici se možná setkáte s tím, že místní budou pokřikovat „Vigorón, vigorón fresco….!“. Nabízejí tím typický nikaragujský pokrm vigorón, který se dá konzumovat kdykoli a kdekoli. Skládá se z nakyslého salátku hlavně ze zelí, doplněného o rajčata, cibuli, chilli, vařené juky a tzv. chicharrones. Chicharrones jsou kousky smaženého bůčku nebo smažené vepřové kůžičky. Vše je zabalené v banánovém listu.
Banánové chipsy
Ve velkém tu také budete narážet v obchodech na banánové chipsy. Jsou vyrobené ze zeleného banánu/ platánu a chutnají vlastně dost podobně jako naše bramborové chipsy. Seženete je v různých příchutích, od klasické solené varianty, až po chilli s limetkou. Pokud natrefíte, vyzkoušejte i yukové brambůrky, ale osobně nám ty banánové chutnaly více.
Většinou jsou dovážené z Kostariky, kde se vyrábí, ale pokud budete pouze v Nikarague, určitě ochutnejte.