Za kostarickými zvířaty na poloostrově Osa nemusíte pouze do drahého národního parku Corcovado, existují i jiné alternativy, kde můžete vidět spoustu zvířat a ušetříte desítky dolarů. My jsme Corcovado chtěli od začátku navštívit, ale pak jsme začali hledat i jiné alternativy a bylo nám hojně doporučováno právě Matapalo.
Co byste měli vědět o poloostrově Osa
Poloostrov Osa je druhým největším poloostrovem Kostariky a patří k regionům světa s největší biodiverzitou. Pokrývají ho deštné pralesy, pobřežní mokřady i horské lesy. Velkou část jeho plochy pokrývá právě největší kostarický národní park Corcovado. Corcovado je jednou z posledních oblastí nížinných tropických lesů na světě.
Žije tu ohrožený druh tapíra středoamerického a harpyje pralesní. V řekách a lagunách můžete narazit na krokodýly, kajmany ale i žraloky. Z kočkovitých šelem tu má svůj domov jaguár, ocelot, puma americká a další dvě podobné kočičky. Potkat tu můžete také všechny čtyři druhy opic žijících na kostarickém území – kotul rudohřbetý, malpa kapucínská, vřešťan pláštíkový a chápan středoamerický. Nechybí ani lenochodi, roztomilé prasátko pekari páskovaný, mravenečníci, jedovaté šípové žáby či hadi. To ale určitě není kompletní výčet zvířat, které na tomto poloostrově našli své útočiště.
Výhody a nevýhody Národního parku Corcovado a oblasti Matapalo
Národní park Corcovado
Národní park Corcovado je z důvodu bezpečnosti možné navštívit pouze s certifikovaným průvodcem, jinak se do něj nedostanete. Nachází se tu pouze dvě stezky a čtyři stanice rangerů, kde mohou návštěvníci přenocovat. Existují dvě hlavní vstupní města, ze kterých se do parku dostanete, a to Drake Bay a Puerto Jimenéz, odkud může vaše prohlídka parku Corcovado začínat.
Nevýhody Corcovada
- Treky jsou povětšinou dost fyzicky namáhavé i z toho důvodu, že často musíte jít i většinu dne po pláži
- Vysoká cena. Ceny za jednodenní tour se pohybují cca od 150 USD za osobu, pokud chcete v parku i přespat, připravte si téměř dvojnásobek.
- Možné pouze s certifikovaným průvodcem
- Často výlety zahrnují přepravu lodí, což nemusí každému dělat dobře
- Permity jsou omezené. Výlet si tedy ideálně domluvte v dostatečném předstihu, nemuselo by se na vás dostat.
Výhody Corcovada
- Uvidíte opravdu ten slavný Národní park Corcovado
- Často výlety zahrnují přepravu lodí, kde můžete vidět i vodní živočichy
Matapalo
Výběžek Matapalo se nachází v jižní části poloostrova Osa mimo národní park.
Nevýhody Matapalo
- Většinou pouze jednodenní tour
- Tento výlet nenabízí tolik společností
- Nebudete se pohybovat lodí po vodě, kde byste mohli vidět i vodní živočichy
Výhody Matapalo
- Krátký trek vhodný i pro méně zdatné jedince
- Podstatně nižší cena než Corcovado
- V lese uvidíte prakticky stejná zvířata jako v národním parku Corcovado
- Nebudete muset jet lodí, což někomu nedělá dobře
Jednodenní výlet do Matapalo – naše zkušenost
Na poloostrově Osa jsme chtěli být jednoznačně ubytovaní přímo v přírodě, proto jsem na Bookingu našla ubytování Los Mineros Guesthouse v srdci přírody. Majitelem je místní domorodec Channy, který o zdejší přírodě ví opravdu hodně.
Zpočátku jsme poptávali právě výlet do Národního parku Corcovado, ale Channy nám doporučil spíš Matapalo z toho důvodu, že trek není tak náročný, vstupné není tak drahé, a přesto vidíte krásnou přírodu a srovnatelně, ne-li více zvířat. To, že uvidíme zvířata, nám dokázal spíše garantovat při prohlídce Matapalo než Corcovada. Po delším zvažování a čtení recenzí jsme se rozhodli pro výlet do Matapala a nelitovali jsme.
Jak probíhal náš výlet do Matapalo?
Ráno jsme nasedli my s manželem do auta a Channy na motorku a vyrazili jsme. Zastavili jsme už kousek od ubytování, kde nám Channy ukázal svého kamaráda kajmana. Prý ho zná od miminka, ukázal se na zavolání. Kromě toho jsme tam viděli i zajímavé ptáky a pokračovalo se dál.
Cestou jsme různě přizastavovali, podle toho, kde co Channy viděl nebo slyšel. Tím, že se narodil opravdu v džungli, kde strávil většinu svého života, dokáže zvuky zvířat rozpoznávat, ale i napodobovat. Po cestě jsme viděli 3 druhy opic, prasátko pekari, tukany a další ptáky. Průvodce s sebou vzal velký dalekohled, tak jsme mohli zvířátka pozorovat více zblízka, dokonce se nám přes něj dařilo udělat nějaké fotky.
Po příjezdu do Matapala jsme zaparkovali a vyrazili do lesa. Channy nám celou dobu povídal o přírodě, o rostlinách a stromech, které jsme míjeli. Došli jsme ke krásnému opuštěnému vodopádu, kde jsme se nerušeně vykoupali, dali si svačinu a odpočinuli. Poté jsme pokračovali v cestě.
Lesem jsme se stočili směrem na pobřeží, kde jsme viděli jestřáby, dva vtipně se dohadující papoušky ara, hejno pelikánů a kraby. Došli jsme vyzvednout auto a po cestě směrem zpátky do Puerto Jimenéz nám Channy ještě ukázal nádhernou písečnou pláž, kde nebyla ani noha. Najdete ji na GPS souřadnicích 8°26’43.2″N 83°17’00.5″W a přímo u ní zaparkujete. On vyrazil zpátky k domovu a my tu zůstali chvilku relaxovat. Cestou zpátky na ubytování jsme se ještě zastavili na něco dobrého v Puerto Jimenéz.
Výlet není fyzicky náročný. Já byla v tu dobu na začátku těhotenství, kdy jsem se občas necítila nejlépe a zvládla jsem to hravě. Cena za tento výlet byla 60 USD za osobu.
Nutno říci ještě jednu věc a to tu, že Channy mluví pouze španělsky. Občas pár slovíček řekne anglicky pro upřesnění. Ty základní věci v angličtině naučené má, aby ho všichni pochopili. Nebála bych se s ním vyrazit na výlet i pokud umíte jen anglicky, protože stejně jde hlavně o to, že vás provede a ukáže vám zvířata a hezká místa. Jediné, o co budete ochuzeni jsou nějaká vyprávění o místech či rostlinách.
Věřila bych ale tomu, že když trochu zapátráte, pravděpodobně seženete i jiného průvodce se znalostí angličtiny, který Vás po Matapalo zvládne hezky provést. Viděla jsem takových nabídek několik.
Noční prohlídka džungle v Dos Brazos
Ještě jeden výlet jsme podnikli s průvodcem Channym z ubytování Los Mineros Guesthouse, a to noční prohlídku džungle. Tentokrát jsme ji absolvovali ve větší skupince. Výhodou tedy bylo, že ze skupiny někdo mluvil jak anglicky, tak španělsky a mohl zbytku skupinky nemluvící španělsky překládat. Po večeři jsme vyfasovali holínky a vyrazili do džungle.
Pamatujete na kámoše kajmana? Zastavili jsme se zase u té stejné lagunky, jestli ho tam nepotkáme. Zároveň jsme viděli ropuchu, želvu a žabičky. Pak jsme pokračovali dál. Procházeli jsme lesem okolo potoka i přímo potokem. Bylo to opravdu dobrodružné.
Tyto noční prohlídky jsou skvělé v tom, že právě můžete vidět ty živočichy, kteří jsou aktivní v noci. Všichni tito obyvatelé lesa, které jsme viděli, jsou totiž během dne schovaní před predátory.
Co vidět na poloostrově Osa kromě zvířat a přírody?
Městečko Puerto Jimenéz
Městečko Puerto Jimenéz navštivte, až se dostatečně namlsáte džungle a budete chtít zase trochu zpátky do civilizace. Pokud budete mít chuť, dát si něco dobrého na zub, doporučujeme kavárničku Cafetería Monka. Má příjemnou atmosféru, nabízí skvělá smoothiečka, dortíčky i jiné slané dobroty. Dokonce si tam můžete koupit i hezké dřevěné suvenýry nebo přírodní kosmetiku apod.
Vykoupejte se
Jižně od Puerto Jimenéz najdete spoustu pěkných pláží, často úplně liduprázdných. Můžete si užívat krásně teplé vody a na hlavami pozorovat různé ptactvo jako třeba papoušky ara, tukany nebo pelikány. Zároveň, podle našeho průvodce Channyho, je tu koupání i poměrně bezpečné, protože tady v zálivu nehrozí nebezpečné proudy.
Kam dál po Kostarice?
- Monteverde: Prozkoumejte mlžný prales, pozorujte zvířata a zažijte i trochu toho adrenalinu
- La Fortuna: Podívejte se z blízka na majestátní stratovulkán Arenal
- Surfařský ráj Jacó: Chytejte vlny nebo bronz v tomto krásném letovisku
- V mém souhrnném článku o Kostarice najdete seznam těch nejhezčích míst a další užitečné tipy k návštěvě této oslnivé země.